Böbrek Tümörleri

Böbrek Tümörleri

Böbrekte en sık görülen tümör basit böbrek kistleridir. Böbrek kisti iyi huylu olup içi su dolu keseciktir. Çoğu zaman tesadüfi olarak ortaya çıkar. Böbrek kistleri çoğu zaman tedavi bile gerektirmezler, yalnızca izlemek yeterli olur. Kontrollerde 7 cm üzerine çıkıyorsa ve böbrek fonksiyonlarını etkileyecek kadar baski oluşturuyorsa içlerindeki sıvının boşaltılması yada ameliyatla bunların alınması gerekebilir. Günümüzde laparoskopik (kapalı) ameliyat yöntemi ile çok kolay tedavi edilmekte ve hasta çok kısa sure içerisinde günlük yaşantısına geri dönmektedir. Unutulmaması gereken diğer bir nokta bu kistlerin % 5 inin içine zamanla kanama olur ve bunlarında yarısında kötü huylu tümor oluşumu gerçekleşir.

Kist harici böbrek tümörlerinin çoğu (%97) kötü huyludur.

Risk faktörleri: Yüksek tansiyon (hipertansiyon), aşırı kilolu olmak, uzun süre diyaliz tedavisi böbrek kanserli hastalarda görülebildiği bildirilmiştir. Böbrek kanseri riski sigara içenlerde içmeyenlere göre iki kat fazladır. Sigara bırakılması ile kanser riski zamanla azalır. Ailede daha önceden böbrek kanseri vakasi olmasi böbrek kanserine yakalanma riskini artırmaktadır. Celik endüstrisi, kurşun endüstrisi, petrol ve gemi sanayi (asbest) çalışanlarında böbrek kanseri riski artmaktadır. Cok yağli ve yüksek kalorili diyetler riski artırmaktadır.

Belirtiler

Çoğu (%50-70) belirti vermez. Başka bir şikayetle doktora başvuran bir hastada yapılan görüntüleme (USG, BT,MR) ile tesadüfen bulunur. Bunların büyük kısmı erken teşhis edildiğinden düşük evreli ve kucuk hacimlidir. Böbrek bölgesinde kitle ve ağrı, kanlı idrar gibi şikayetler olabilir. Şikayet sonrası tesbit edilen kitleler genellikle daha büyük boyutlu olup tedavide gecikilmiş olunabilir.

Tedavi

En önemli tedavi şekli cerrahidir. Tümörün yeri ve büyüklüğüne göre parsiyel (Tümörle beraber çok az böbrek dokusunun çıkarılması) veya radikal (böbreğin tamamının alınması) nefrektomi yapılabilir. Ameliyatlar açık, laparoskopik veya robotik olarak uygulanabilir. Kemoterapinin tedavideki yeri sinirli olup radyoterapi etkisizdir.